Zdobycie uprawnień operatora wózka widłowego stwarza szereg możliwości podjęcia ciekawej pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na odbycie specjalnego szkolenia, które umożliwia uzyskanie stosownej wiedzy oraz dokumentów. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tą ścieżką kariery, zapraszamy do lektury. Dowiesz się z niej, jak wygląda kurs na wózki widłowe oraz dlaczego warto go odbyć w Lublinie.

Szkolenie na operatora

Składa się ono z części teoretycznej oraz praktycznej. Dzięki temu osoby, które ukończą kurs, mają zarówno gruntowną wiedzę merytoryczną, jak i rzeczywiste umiejętności kierowania wózkiem widłowym. Bezpośrednio po uzyskaniu uprawnień mogą podjąć pracę w tym zawodzie. Przed przystąpieniem do nauki warto zapytać o pełną ofertę danej szkoły. Kursy organizowane w Lublinie pozwalają na zdobycie umiejętności obsługi HDS czy wózków widłowych wszystkich typów, włącznie z modelem wyposażonym w wysięgnik teleskopowy.

Szkolenie na operatora wózka widłowego obejmuje następujące zagadnienia:

  • kwestie związane z bezpieczeństwem podczas pracy,
  • aktualnie obowiązujący zestaw wymagań Urzędu Dozoru Technicznego,
  • praktyczną wiedzę z zakresu obsługi wózka widłowego na placu manewrowym,
  • przepisy BHP.

Po opanowaniu powyższych zagadnień można podejść do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin jest dwuetapowy:

  • część pierwsza to test składający się z 15 pytań jednokrotnego wyboru. Aby go zaliczyć, należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 11 z nich,
  • część druga, praktyczna, polegająca na sprawdzeniu wiadomości z zakresu konserwacji oraz obsługi wózka widłowego. Podczas tego etapu kursant musi wykonać manewry zawracania, jazdy przodem oraz tyłem, a także podnoszenia oraz odstawiania palety w odpowiednie miejsce.


Ile kosztuje szkolenie?

Na ostateczną cenę kursu wpływa kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  • opłaty za badania lekarskie oraz psychotechniczne – kontrolowane są wzrok, słuch oraz sprawność psychoruchowa; sprawdzana jest też obecność ewentualnych chorób wykluczających z zawodu,
  • koszt certyfikatów, które można uzyskać po odbyciu kursu,
  • rodzaj kategorii, w której zamierzasz uzyskać uprawnienia – warto pamiętać, że do wyboru masz: I WJO, II WJO oraz III WJO.

Czym – poza ceną – różnią się poszczególne kategorie? Krótko mówiąc – zakresem uprawnień, jakie dzięki nim zdobędziesz, a co za tym idzie, możliwościami zatrudnienia.

Mając I WJO możesz być operatorem wszystkich typów wózków widłowych,
kategoria II WJO umożliwia Ci obsługę wózków paletowych (jak III WJO) oraz jezdniowych,
III WJO uprawnia tylko do obsługi wariantów paletowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
Warto mieć na uwadze fakt, że większość firm zatrudniających operatorów wymaga od nich posiadania kategorii I WJO lub II WJO.

Uprawnienia na wózki widłowe – o czym warto pamiętać?

We wrześniu 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące operatorów wózków widłowych. Zgodnie z tymi regulacjami, uprawnienia przyznawane są na okres od 5 do 10 lat, zamiast – jak wcześniej – bezterminowo. Oznacza to, że wszyscy, którzy zdobyli dokumenty przed ustaleniem nowych przepisów, mają zezwolenia aktualne nie dłużej, niż przez 5 lat, licząc od 1 stycznia 2019. Co ważne, nie muszą oni ponownie podchodzić do egzaminu przed UDT. Do przedłużenia uprawnień wystarczy im spełnienie dwóch warunków. Są to:

  • zdobycie oświadczenia potwierdzającego, że przez minimum 3 lata w ciągu ostatniego pięciolecia wykonywali pracę na wózkach widłowych,
  • złożenie wniosku (elektronicznie lub pisemnie), nie później, niż na 3 miesiące przed terminem przedawnienia.

Chcesz zostać operatorem?

Uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym stwarzają możliwość zatrudnienia w wielu różnych branżach. Jest to bardzo ciekawa praca, chociaż należy przyznać, że nie każdy się do niej nadaje. Wymaga ona skupienia, dokładności, a także wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Z jej wykonywaniem wiąże się też spora odpowiedzialność. Jeśli jednak zdecydujesz się przystąpić do kursu w Lublinie, zyskasz rzetelną i fachową wiedzę pod okiem doświadczonej kadry, co z pewnością ułatwi Ci start w tym zawodzie. Przekonaj się o tym osobiście!