Co trzeba wiedzieć, by zostać operatorem wózka widłowego?
Zastanawiasz się, czy warto przystąpić do szkolenia na wózki widłowe? Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda taki kurs i dlaczego najlepiej zrobić go w Lublinie? Jeśli tak, to przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego, co trzeba zrobić, by otrzymać uprawnienia, na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie, a także jakie wymagania musi spełnić przyszły operator widlaka.
Szkolenie na wózki – sposób na dobrą pracę
Coraz więcej osób decyduje się wziąć udział w kursach na operatora. Jest to ciekawa propozycja dla młodych, którzy zamiast wybierać szkołę zawodową, mogą przystąpić do takiego szkolenia i w niedługim czasie zdobyć pożądany na rynku pracy zawód.
Wśród biorących udział w kursach na wózki widłowe w Lublinie dużą grupę stanowią też osoby, które pracują już od kilku czy kilkunastu lat w różnych zawodach, ale chcą zdobyć nowe uprawnienia i umiejętności. Jest to dla nich prosty, a zarazem skuteczny sposób na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy i zwiększenie szans na znalezienie nowego zatrudnienia. Warto mieć na uwadze fakt, iż systematyczny rozwój przemysłu, a także coraz bardziej intensywny import oraz eksport towarów sprawiają, że zapotrzebowanie na wykonujących zawód operatora wciąż rośnie.
Jak zdobyć uprawnienia?
Przede wszystkim należy przystąpić do specjalnego kursu. Bardzo istotne jest, aby wybrać dobry ośrodek szkoleniowy – taki, który ma wyspecjalizowaną, doświadczoną kadrę i przygotowuje do pracy zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Pamiętaj, że z wykonywaniem tego zawodu wiąże się spora odpowiedzialność, dlatego warto zadbać o wysoki poziom swoich umiejętności. Jeśli zdecydujesz się na kurs w Lublinie, zyskasz pewność, że operowanie wózkiem widłowym nie będzie miało dla Ciebie tajemnic, co wpłynie pozytywnie na Twoje bezpieczeństwo oraz poziom zarobków.
Po ukończeniu szkolenia należy przystąpić do egzaminu przed komisją UDT. Składa się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Po uzyskaniu pomyślnego wyniku obu etapów otrzymasz dwa dokumenty:
- legitymację UDT, wystawianą przez Urząd Dozoru Technicznego, ,
Książeczkę Operatora, wydawaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
Warto pamiętać, że po zdaniu egzaminu państwowego przed UDT otrzymujesz uprawnienia honorowane w Polsce i za granicą. Są one przyznawane dożywotnio. Alternatywnym rozwiązaniem jest ukończenie szkolenia wewnętrznego w konkretnej firmie i uzyskanie w ten sposób tak zwanych uprawnień zakładowych. Pozwalają one na kierowanie wózkiem widłowym wyłącznie na terenie tego konkretnego zakładu pracy. Jeśli zmienisz pracodawcę, stracą ważność.
Kto może zostać operatorem?
Osoby pragnące zdobyć ten zawód muszą spełnić kilka wymagań:
- mieć ukończone 18 lat,
- zdobyć co najmniej podstawowe wykształcenie,
- przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora wózka widłowego.
Należy też mieć na uwadze, że jest to dość trudny zawód. Wymaga zdolności manualnych, koordynacji, precyzji oraz odporności na stres. Operatorom przydaje się także podstawowa wiedza z zakresu techniki, pozwalająca na szybkie oszacowanie stanu wózka widłowego oraz samodzielne usuwanie drobnych usterek. .
Co ciekawe, praca na tym stanowisku nie wymaga wcale dużej siły fizycznej. Oznacza to, że do kursów mogą przystąpić również panie. Jeżeli tylko spełnią powyższe wymagania i pomyślnie zdadzą egzamin przed UDT, będą równie dobrymi operatorami, jak mężczyźni.
Szkolenie na wózki? Jak najbardziej!
Osoby wykonujące zawód operatora mają duże szanse na podjęcie ciekawej, choć odpowiedzialnej pracy. W zależności od regionu i specyfiki firmy mogą liczyć na zarobki rzędu 2500-3500 zł brutto. Do tego często dochodzą premie i dodatki socjalne. Przystępując do kursu na wózki widłowe, możesz więc zyskać stabilizację zawodową oraz finansową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkoleń, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości.