Jak wygląda kurs na wózki widłowe?
Firmy transportowe, magazyny, hurtownie, zakłady produkcyjne czy sklepy wielkopowierzchniowe. To tylko przykłady branż, w których powszechnie wykorzystuje się wózki widłowe. Zgodnie z przepisami prawa, do ich prowadzenia potrzebne są specjalne uprawnienia. Aby je zdobyć, trzeba nie tylko zdać egzamin, ale wcześniej przejść specjalistyczne szkolenie. Jesteś ciekawy, jak dokładnie wygląda kurs na wózek widłowy? Sprawdź już teraz!
Operator wózka widłowego ma wiele obowiązków
Obecnie wózki widłowe są powszechnie spotykane, co bezpośrednio wynika z ich bardzo szerokiej funkcjonalności. Wykorzystują je firmy z wielu branż do realizacji takich zadań jak:
- załadunek i rozładunek palet z ciężarówek, statków, a nawet samolotów,
- transport wewnętrzny towarów (np. na terenie zakładu przemysłowego),
składowanie towarów na wysokich półkach paletowych.
Wbrew pozorom obsługa takich pojazdów nie jest prosta, a do tego wymaga od operatora wyjątkowej czujności. Wózki widłowe bardzo często jeżdżą w miejscach, po których chodzą również ludzie. Oprócz tego kierowca musi uważać na to, aby przewożąc towar na palecie nie dopuścić do jego spadnięcia. Zdarzają się także przypadku przewrócenia regałów wysokiego składowania.
To oczywiście tylko przykłady, gdyż niebezpiecznych sytuacji związanych z wykorzystaniem wózków widłowych jest wiele więcej. Z tego powodu przepisy prawa zobowiązują do tego, aby osoba obsługująca taki pojazd miała odpowiednie uprawnienia. Podstawą do ich uzyskania jest szkolenie, które musi być realizowane zgodnie z wymogami określonymi w stosownych przepisach. Po zakończeniu kursu kandydat na operatora przechodzi egzamin.
Uprawnienia na wózki widłowe – jakie warunki trzeba spełnić?
Osoba planująca wybrać się na kurs, musi przede wszystkim spełnić kilka istotnych warunków. Absolutną podstawą jest:
- uzyskanie pełnoletności najpóźniej w dniu szkolenia,
- legitymowanie się wykształceniem przynajmniej na poziomie podstawowym,
- otrzymanie orzeczenia od lekarza informującego o dopuszczeniu osoby do pracy na takim stanowisku.
W niektórych przypadkach może być potrzebne prawo jazdy kategorii B. Operator musi je mieć wtedy, gdy porusza się wózkiem widłowym po drogach publicznych. Bez takich uprawnień może prowadzić pojazd wyłącznie w budynku lub na przylegającym do niego, prywatnym terenie.
Choć nie jest to wymagane, kierowca wózka widłowego powinien wykazywać się również silną psychiką. Praca bywa nużąca, ale odpowiedzialna i ciężka, przez co wymaga stałego skupienia. Przyda się także dobra koordynacja ruchów, refleks oraz doskonały wzrok. Większość operatorów jeździ po 8 godzin, nierzadko w ekstremalnych warunkach terenowych lub pogodowych.
Trzeba pamiętać również o tym, że jest to praca wyłącznie siedząca. Osoby ze schorzeniami układu kostno-stawowego nie powinny się podejmować takiego zatrudnienia.
Szkolenia na wózki widłowe – jak przebiegają?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kandydat na operatora musi odbyć dwuetapowy kurs. Pierwsza jego część to teoria, po której przejściu kursant powinien:
- znać szczegóły związane z budową i działaniem wózka,
- rozróżniać poszczególne typy pojazdów magazynowych,
- znać swoje podstawowe obowiązki zawodowe,
- mieć wiedzę związaną z zasadami BHP oraz prawidłowego
- załadunku/rozładunku towaru,
- znać podstawy kontroli technicznej pojazdu oraz jego serwisowania.
Na szkoleniach poruszane są również kwestie dotyczące zachowania w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu.
Druga część kursu jest praktyczna. Przyszły operator uczy się obsługi wózka widłowego, w tym najważniejszych manewrów, jakie będzie wykonywać w pracy. Zajęcia kończy egzamin, którego pozytywny wynik skutkuje przyznaniem uprawnień.
Zleć przeprowadzenie szkolenia na wózki widłowe specjalistom
Jak widzisz, praca operatora to ogromna odpowiedzialność, wiążąca się z koniecznością opanowania konkretnych umiejętności. Jeśli więc chcesz zadbać o bezpieczeństwo w swoim zakładzie pracy, zleć realizację kursów i szkoleń w Lublinie naszej firmie EDU-LIFT. Organizujemy profesjonalne szkolenia, które prowadzone są przez najlepszych specjalistów. Zajmiemy się również egzaminem i zadbamy o solidne przygotowanie operatora do pracy.