Jak wygląda szkolenie na operatora wózka widłowego?
Chcesz wiedzieć, jak przebiega szkolenie na operatora widlaka? Zastanawiasz się, z czym wiąże się wykonywanie tego zawodu i ile możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się wziąć udział w kursie? W Twojej głowie pojawiają się tego rodzaju pytania? W takim razie zapraszamy do lektury! Sprawdź, z jakich etapów składa się szkolenie oraz dlaczego warto odbyć je w Lublinie.
Jak przebiega szkolenie na operatora wózka widłowego?
Warto pamiętać, że taki kurs składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Podział wynika z faktu, że osoba wykonująca ten zawód musi wykazać się zarówno gruntowną wiedzą, jak i posiadaniem rzeczywistych umiejętności. Dopiero kombinacja tych elementów umożliwia sprawne i bezpieczne realizowanie obowiązków operatora wózka widłowego.
Część teoretyczna
Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w kursie, jego pierwsza część będzie polegała na opanowaniu teorii. Z tego etapu szkolenia wyniesiesz wiadomości związane z następującymi zagadnieniami:
- budowa wózka widłowego,
- typy widlaków stosowanych obecnie w różnych branżach,
- organizacja pracy,
- BHP i zasady bezpiecznego załadunku,
- prawa i obowiązki operatora,
- kontrola techniczna i przeglądy wózków widłowych,
- procedury działania w niebezpiecznych sytuacjach.
Część praktyczna
Druga część kursu polega na opanowaniu obsługi wózka widłowego. Podczas szkoleń w Lublinie nauczysz się kierowania widlakiem pod okiem doświadczonej kadry. W ramach tego etapu zdobędziesz praktyczne umiejętności z następujących zakresów:
- bezpieczny załadunek i przeładunek,
- podnoszenie ładunków,
- przenoszenie ich na wymaganą odległość.
Opanowanie tych czynności umożliwi Ci podjęcie pracy w wielu przyszłościowych branżach. Pamiętaj, że operatorzy wózków widłowych znajdują zatrudnienie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym zdawanym przed Inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego.
Kto może przystąpić do kursu na operatora?
Warto mieć na uwadze, że jest to zawód, z którego wykonywaniem wiąże się duża odpowiedzialność. Z tego powodu ustalono pewne wymogi, jakim podlega przyszły operator. Oto warunki, które trzeba spełnić, aby przystąpić do szkolenia na wózki widłowe:
- ukończone 18 lat,
- dobry stan zdrowia,
- jeśli obsługa widlaka będzie wymagała poruszania się po drogach publicznych, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kat. B.
Trzeba również pamiętać, że operator wózka powinien wykazać kilka dodatkowych umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego realizowania pracy. Należą do nich:
- gotowość do spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej,
- dobre poczucie równowagi,
- sprawna koordynacja oko-ręka-stopa,
- brak schorzeń uniemożliwiających schylanie, podnoszenie, obracanie się,
- umiejętność sprawnego oszacowania odległości i wysokości, a także wagi ładunku,
- zdolność do pracy w zmiennych temperaturach.
To musisz wiedzieć!
- niekorzystna pogoda,
- nieprzyjemne zapachy lub dźwięki,
- chemikalia lub substancje niebezpieczne,
- nieregularne lub późne godziny pracy.
Mimo to należy podkreślić, że jest to ciekawy zawód, stwarzający szanse zatrudnienia w wielu różnych gałęziach gospodarki. Jeśli więc nie przerażają Cię wymienione wyżej utrudnienia i chcesz przystąpić do szkolenia, z pewnością zwiększysz swoje szanse na rynku pracy i zyskasz dostęp do licznych, ciekawych ofert.
Nowy zawód – lepsze perspektywy
Udział w kursie na operatora wózka widłowego to prosty, a zarazem skuteczny sposób na znalezienie zatrudnienia w wielu interesujących branżach. Oczywiście duże znaczenie ma wybór ośrodka, w którym podejmiesz naukę. Jeśli zdecydujesz się na szkolenie w Lublinie, zyskasz pewność, że przekazana Ci wiedza oraz umiejętności będą na najwyższym poziomie, przez co umożliwią Ci łatwy start w nowym zawodzie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kursu, warunków przystąpienia do niego oraz szczegółów nauki, skontaktuj się z nami. Z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości i wyjaśnimy wszelkie kwestie. Z przyjemnością przyczynimy się do Twojego sukcesu zawodowego!