Wózki jezdniowe – rodzaje uprawnień
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kurs na operatora wózków widłowych może dawać różne rodzaje uprawnień. Aktualnie uregulowane są one prawnie ustawą z 10 sierpnia 2018 roku, która zastąpiła mocno przestarzałe przepisy z 1 maja 2002 roku. Pomagamy je zdobyć w Edu-Lift – kursy i szkolenia Lublin.
Jakie zmiany przynosi nowa ustawa z 2018 roku?
Podstawową z nich jest to, że Urząd Dozoru Technicznego (czyli instytucja regulująca przepisy w tym zakresie) wprowadziła kilka rodzajów uprawnień na podnośnikowe wózki widłowe. Według aktualnego rozporządzenia wyróżniamy trzy ich typy. Należą do nich:
1. Kategoria uprawnień III WJO
Jest to najszersza z kategorii i obejmuje wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane. Wśród tych urządzeń znajdziemy:
- wózki naładowne,
- wózki unoszące,
- wózki ciągnikowe i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego za pomocą dyszla
Wózki podnośnikowe unoszące oraz sterowane z poziomu roboczego mogą posiadać dodatkowe wyposażenie w postaci podestu ( może na nim stać operator w trakcie jazdy ).
1. Kategoria uprawnień II WJO
Odnosi się ona do wózków podnośnikowych wyłączając specjalizowane i jest to najpopularniejsza kategoria uprawnień na wózki widłowe. Posiadając te uprawnienia możesz także obsługiwać wózki III kategorii WJO. Uprawnienia te dotyczą wszystkich typów wózków jezdniowych podnośnikowych – bez ograniczeń tonażowych i wysokości podnoszenia. Posiadając tę kategorię uprawnień możesz również pracować tak zwanymi wózkami bocznymi.
2. Kategoria uprawnień I WJO
Te uprawnienia dotyczy wózków podnośnikowych specjalizowanych. Dzielimy je na dwie kategorie, mianowicie:
· wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgnikiem, czyli ładowarki teleskopowe,
· wózki jezdniowe specjalizowane podnoszące ładunek do góry wraz z operatorem.
Na jaką kategorię wybrać szkolenie?
Jak wspomnieliśmy najszerszą z kategorii uprawnień, która pozwala na obsługę wszystkich rodzajów wózków widłowych jest I WJO. Po ukończeniu takiego kursu operatorzy zyskują możliwość obsługi nawet ładowarek teleskopowych czy podwieszanych wózków widłowych. Jest to niewątpliwa zaleta, zaznaczyć jednak należy, że takie szkolenie jest droższe niż na tradycyjne wózki widłowe. Warto jednak zainwestować więcej, aby mieć szersze możliwości na rynku pracy. A o to przecież chodzi!